top of page

Сценарій першого уроку на тему:

« Щоб у серці жила Україна", 

присвяченого 25-річниці незалежності України.

Виростай,дитино, й пам’ятай

Батьківщина-то найкращий край.

Дмитро Павличко

   Вчитель:  25 років минає з того часу,коли Україна була проголошена незалежною державою. Це сталося 24 серпня 1991 року. З того часу цей день став національним святом нашого народу. Адже саме силою і славою українського народу утвердилася на карті самостійна, ні від кого незалежна, вільна, суверенна  держава. На своєму історичному шляху український народ зазнав чимало трагічних випробувань. Усіх не перелічити: це і татаро-монгольське нашестя, і навала польської шляхти та литовських князів, колективізація і голодомор, братовбивча війна. Ми повинні пам’ятати, яку жахливу ціну заплатив український народ і платить на сході нашої країни і понині за право жити на рідній землі.

  Національна гідність і патріотизм-ось риси характеру, на яких має відродитися українська держава, її міць та авторитет у світі. А для цього ще з материнським молоком дитина має перейняти любов до своєї Вітчизни, щоб згодом на повні груди гордо заявити, я – Українець!

 В України нелегка доля, але нам є чим пишатися, адже Україна - найбільша держава в Європі і географічний центр Європи знаходиться неподалік містечка Рахів. Українці розробили літак АН- 225 « Мрія» з найбільшою вантажопідйомністю. В Україні зосереджено ¼ світового запасу чорнозему. Український музичний інструмент – трембіта - найдовший у світі. Пам’ятники Т.Г.Шевченку встановлено в 1200 містах світу і за кількістю поступаються лише Будді.

Вправа « Асоціативний кущ»

Діти, з чим у Вас асоціюється слово « Батьківщина»?

      ↖       ↑    ↗                   Наприклад, вареники, козаки, Хортиця, Дніпро,

←   Батьківщина →            Т.Г.Шевченко, Брати Кличко, КиЇв і т.д.

      ↙       ↓   ↘

 

Давайте пригадаємо основні історичні дати і події, які з ними пов’язані.                   

  ( Гра « Знайди відповідність»)

24 серпня -   День незалежності України

23 серпня -  День Державного прапора.

28 червня-  День Конституції.

21 січня- День Соборності.

14 жовтня- День захисника України

20 лютого – День героїв Небесної сотні

6 грудня-  День Збройних Сил України.

Вправа « Більше чи менше?»

  1. Чисельність населення України станом на лютий 2016 року становить 60,9 млн.чоловік. Більше чи менше?( менше - 42 млн. 568 тис.433 чоловіки)

  2. Площа України становить 244,1 тис. кВ.км. Більше чи менше? ( більше-603,638 тис.кв.км.)

  3. До складу України входить 22 області. Більше чи менше? ( більше – 24 області)

  4. У середньому за 70 років життя  кожен українець 1 тис.кг. хліба, 2 тис. л. води. Більше чи менше? ( більше- 10 тис.кг.хліба, 10 тис.л. води)

  5. Україна межує з 10 державами. . Більше чи менше? ( менще- з 7 державами:Білоруссю,Росією,Молдавією,Польшею,Словакією,Угорщиною, Руминією.)

  6. Найвища гора Говерла має висоту 5673 м. Більше чи менше? ( менше- 2061 м)

  7. Загальна довжина Дніпра становить 875 км. Більше чи менше? ( більше- 2201 км)

  8. Україну омивають 3 моря. Більше чи менше?( менше- 2 моря: Азовське і Чорне)

  9. В Україні налічується 100 тис. видів тварин. Більше чи менше?( менше- 45 тис. видів)

 

Подорож « Україна від А до Я»

(Показую дітям букву, а вони називають визначні місця, події, людей на цю букву.)

А- Заповідник « Асканія – Нова»

Б – Символ Батьківщина-мати. Висота 102 метри.

Г-   Гімн України, Грушевський Михайло, гопак

Д- Дніпро, Дніпрогес.

Ж- жито, житниця.

К- Карпати, Київ, Козаки, Кличко.

І- Іван Франко, Іван Клевчук.

Н- незалежність

Л- Лавра ( Києво-Печерська, Почаївська, Святогорська)

О- освіта

П- петриківський розпис

Р- рушник

У- Умань, дендрологічний парк» Софіївка»

Ф- футбол ( Київське «Динамо», Андрій Шевченко, Олег Блохін)

Х- Хортиця

Ч- чорнозем

Я- Ярослав Мудрий

Підсумок:

Кожна людина завжди з великою любов’ю і душевним теплом згадує місце, де вона народилася, де проминуло її дитинство, ту маленьку батьківщину, де живуть її рідні люди. І якщо скласти маленькі батьківщини кожного з нас, то утвориться велика держава Україна. Любіть свою Батьківщину!

Сценарій першого уроку у 5класі

« Україна - єдина країна!»

 

Є край,де найкращі у світі пісні

І цвітом чарує калина.

Де сонечко вперше всміхнулось мені,

Де дім мій-моя Україна.

 

Вчитель: Тільки почуття любові і глибокої гордості за Вітчизну разом з вірою у її величне майбутнє дає кожному українцеві, незалежно від того, молодий він чи сивий, чи живе в Україні, чи в інших краях, право стверджувати: це моя країна, мій народ, моя Україна!

Сьогодні разом з країною ми переживаємо важкі часи, коли посягнули на суверенітет нашої держави, на її незалежність, коли намагаються роз'єднати Україну, її Схід і Захід.

Кожна країна має своє обличчя, за яким її можна відрізнити від інших країн.

Уявіть, що Ви опинилися за кордоном і Вас запитують про Україну. Які три слова уособлюють для Вас Україну?

 ( діти відповідають)

 

Карта України.  Україна розташована в центрі Європи, межує з державами: Білорусь, Молдова, Росія. Площа становить 603 628 км². Населення складає  42 млн.825 тис.883 чол.

 

Київ-столиця України.  

Хто знає чому наша столиця носить таке ім'я?

 

Існує легенда про трьох братів: Кия, Щека і Хорива та їх сестру Либідь, яких і вважають засновниками цього міста і названого в честь старшого брата - Києвом. Хто знає цю легенду?

             ( Пам’ятник засновникам Києва)

 

Державний прапор. Прапор як символ об'єднання людей виник ще за античних часів. Ще зовсім недавно державний прапор можна було побачити лише на державних будівлях. Але в світлі останніх подій державний прапор з гордістю майорить і на приватних будинках, на автомобілях, на балконах багатоповерхівок. Прапор - це державний символ . Це для всіх – ознака сили, це для всіх – ознака слави. Він –наша святиня!

 

Які ще державні символи існують в Україні? ( Герб і Гімн України)

 

Прослухайте легенду про наші символи.

 

 Давно-давно жила колись жінка. І було в неї три сини. Росли сини чесними, сміливими, дуже любили свою матусю, готові були віддати за неї своє життя. Підросли вони і вирішили піти в світ прославляти свою матір.

 Вирушив у дорогу найстарший син. Мати на згадку про себе подарувала йому золоту корону з трьома промінцями. Пішов син між людьми, і за трипроменеву корону, яка зігрівала людей і вела вперед, показувала шлях до кращого життя дали ім’я першому синові Тризуб.

 Настала черга середульшого сина. Йому мати в дорогу подарувала жовто-синій одяг. Своїми звитяжними справами прославив він свою матір. Дістав середній син імення Прапор.

 А там, де був найменший син, зажди лунала дзвінкоголоса пісня. Адже мама подарувала своєму наймолодшому синові солов’їний. І отримав молодий син за свій голос і величний спів ім’я Гімн.

 І з того часу ідуть поруч три брати – Тризуб, Прапор та Гімн – і прославляють рідну неньку-батьківщину.

 

 Наш державний герб є тризуб? Що означає цей символ?

 

Популярною є версія про те, що тризуб – уособлення трьох природних стихій – повітря, води й землі.

 Деякі вчені вважають, що тризуб – це відображення триєдності життя. Це – Батько, Мати і Дитя, які символізують силу, мудрість, любов. Число 3 завжди вважалось казковим і чарівним. У багатьох казках ви знайдете розповіді про трьох богатирів, три бажання, три дороги.

 

Що означають кольори на нашому прапорі?

 

Хто знає слова Державного Гімна? Хто його автор? ( Павло Чубинський)

 

Яскравим виявом національно-патріотичних почуттів українців нашої землі став вірш поета і етнографа Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна”. Жодному нашому творові української літератури не судилася така велична і трагічна доля. Велична, бо в ньому втілена споконвічна мрія народу, здобути волю, виражена незламна віра у відродження України. Трагічна, бо понад століття пісню-гімн переслідували, вбивали, забороняли, та як не силкувались – не вбили.

 Відроджуватись, воскресають національні традиції України: її символіка, патріотичні та духовні гімни, серед яких і «Ще не вмерла Україна”.

 

 

Який одяг вирізняв сьогодні старшокласників та деяких учнів нашої школи від інших?      (вишиванки)

 

Вишитий рушник.   

А ось ще один символ українського народу. Погляньте на цей рушник. «Дім без рушників, — говорилося в народі, — як сім’я без дітей”. Вони — старовинні обереги дому. Вишитий різними візерунками, рушник був неодмінним атрибутом багатьох обрядів: з рушником приходили породіллі вшанувати появу нової людини, зустрічали дорогих гостей, виходили в поле чи справляли обжинки, проводжали в армію; дівчина подавала рушник на знак згоди при сватанні, молоді ставали на рушник під час шлюбного обряду з рушником проводжали в останню путь. На багатьох рушниках були написи, як от: «На щастя, на долю”, «Хай щастить тобі, доню” та інші. Це побажання тій людині, якій призначається рушник. Рушник передавали як оберіг із роду в рід, із покоління в покоління.

 

Рослинні символи.

У кожної країни є свої улюблені речі, дерева, рослини. Їх називають народними символами.  Народні символи – це те, що найбільше любить і шанує даний народ. В одних народів їх більше, в інших менше. Називаючи народний символ, можна дізнатися, про яку країну іде мова. Так, коли ми говоримо – клен, то знаємо, що це символ Канади. Символіка Росії є береза, ромашка, ведмідь, горобина. Верба, калина, барвінок – невіддільні від українського народу.

 Ось верба – символ краси, неперервності життя. Вона дуже живуча: встромиш у землю гілочку – і виросте дерево, засип ранку порошком меленої вербової кори – і кров зупиниться. З давніх-давен в Україні вербу вважали святим деревом. Перед Великоднем шостий тиждень посту називався «Вербним”. На вербному тижні, у неділю, святили вербу. Освячені її гілочки служили оберегами полів від граду, під час грози її викидали на двір, щоб, як казали, «град припинився”, обкурювали хату від хвороб, клали у купіль немовляті.

 А ось хрещатий барвінок – символ вічності. Цю рослину назвали так на честь кохання юнака Бара і дівчини Вінки. Барвінок вплітають дівчата у віночок. Він зеленіє навіть під снігом. Барвінок є символом кохання.

 Про нього існує така легенда. Це рослина, коли ще не мала своєї назви, дуже заздрила запашній фіалці, бо та була у великій шані серед людей. І тоді вона звернулася до богині Флори, щоб та подарувала їй аромат, красу і людську любов. Однак не всесильною була богиня квітів і весни і не могла вона нагородити рослину великою красою. Зате дала її гучну назву «вінка”, що означає «перемога”. Що ж переможного вбачали люди у цій скромній, з такими ж скромними синіми квіточками рослини – вічнозеленій окрасі наших гаїв, садів? В ній прихована могутня цілюща сила перемагати тяжкі недуги. За це люди подарували барвінкові свою любов.

Існує така легенда. В одному селі жила красива дівчина Поля і мужній Хлопець на ім'я Стриба. Вони кохали одне одного. Одного разу старші люди попросили Стриба побігти у сусіднє село і довідатись, чи все там спокійно. Побіг Стриба, але, не добігаючи до села, побачив багато ворогів. Швидше вітру прибіг юнак додому, розповів людям про те, що бачив. Вирішили забрати худобу, пожитки і перечекати у горах, поки вороги залишать їхню землю. Бог блискавки і грому Перун побачив людей і розповіли. І тут вій побачив Полю. Вона йому дуже сподобалась, і він сказав: "Ця дівчина Така гарна, що я візьму її собі за дружину".

Люди зраділи, бо мати такого Високого покровителя не всім дано. А Стриба, почувши, впав непритомний. Побачив це Перуні і промовив: "Бачу я, що на чужому нещасті свого щастя не побудуєш. Тож нехай вона буде нічия". Вдарив палицею об землю і там, де стояла доля, виросло струнке зелене деревце. Люди, котрі стояли ближче, бачили, що відбулося, а ті, які стояли далі, питають: "Де Поля?" Їм відповідають: „То Поля”. А Стриба Перун забрав з собою на небо і зробив Богом земних вітрів.

 

А це — калина – символ краси, кохання, щастя. Навесні калина вкривається білим цвітом, стоїть як наречена в білому вбранні, а восени палахкотить гронами червоних плодів. Калиною уквітчують весільний коровай, оселю, печуть смачні пироги, лікуються. Народ склав про неї багато легенд та пісень. Ось одна з них.

Діти! Пам’ятайте, що у злих, недобрих людей калина не росте, а тільки у щирих, добрих. Тож будьте добрими і чуйними, посадіть біля своїх осель калину. Червона калина біля батьківської хати - це не тільки окраса, а й глибокий символ, наш духовний світ, наша спадщина.

                                                                                                   

 Тваринні символи.

 

Але найулюбленішими тваринними символами є птахи. Люди вважали, що навесні душі померлих в образі птахів повертаються на землю. А поскільки це душі померлих - то де їм місце? В раю. І повертаються вони восени в рай. Очевидно з цих двох слів утворилося "Вирій". А ключі від Вирію Бог доручив зозулі, - говориться в легенді. Відкриває зозуля ключами вирій, випускає птахів по черзі на землю. А іще Бог доручив зозулі кувати довгі роки життя людям. І у вирій вона повинна відлетіти раніше, щоб відкрити його для інших птахів. Тому не встигає вона висидіти пташенят і підкидає яйця в чужі гніздечка. Та як би там не було, про зозулю в Україні ніхто ніколи не говорив погано. У народних піснях її порівнювали з матір'ю, яка побивається за своїми дітьми, називали лагідно "зозуленькою-матінкою"

Улюбленим птахом є лелека. Його назвали на честь божества добра і кохання - Леля. Ну, а як відомо - від кохання народжуються діти. От і приносить їх у наші домівки лелека. Говорили колись, що Лель живе у душі доброї людини, а лелека мостить гніздо на подвір'ї добрих людей.

 

Символом туги за рідним краєм є журавель. Це щемливе відчуття, яке чути у курликанні журавлів, відчуває людина, коли вона далеко від Батьківщини.

 

Символом матері є ластівка. Народознавець Г. Маковей пише, що на Петра і Павла вшановували найстарішого члена роду. Родина дарувала йому дубовий вінок як символ довголіття. А на другу Пречисту вітали матір. До християнства 22 вересня святкували свято Рожаниці - покровительки матері - породілі. В цей день діти ліпили з глини ластівку і дарували матері. Мати зберігала її протягом року до наступного свята. Якщо мама помирала, то діти клали ластівочку їй у домовину, а на воротях ставили перевернуті граблі зверху прикріпляли ластівку. Так вони стояли 40 днів і всі, хто йшов мимо двору знали, що померла та, на якій трималася вся родина. З ластівкою пов'язано багато прикмет, повір’їв.

Український народ дуже співучий. Давня легенда розповідає про пташку, пісні якої стали перекладом на пташину мову пісень нашої Батьківщини. Ця пташка - соловей.Розповідали старі люди, що колись давно ця гарна пташка не жила на наших землях. Гніздилася в далеких краях і не знала дороги на Україну. Але що були солов'ї дуже співучі, то літали по всьому світу і збирали пісні всіх народів для індійського царя.Залетів один соловейко на Україну і сів спочити у якомусь селі. Всі люди і той час були в полі і село було німе.– Що то за люди тут живуть? - подумав соловей. - Ні тобі пісні, ані музики не чути. Але зайшло сонечко, і люди гуртом повертали додому. То тут, то там чулися пісні.Але пісні були сумними. Тяжка праця за день забрала багато сил. Тут соловей заспівав і звеселив їх. Забули люди про втому і так заспівали своєму заморському гостю, що він і не повірив. З усіх земель злетілися солов'ї до царського саду, співаючи йому принесені ними пісні. Аде все те було вже знайоме цареві і він сердився. Аж ось під вікнами заспівав соловей з України, і цар втратив спокій. Таких пісень він ще не чув - і велів тому солов'ю співати день і ніч . Зачудовані солов'ї навесні гуртом полетіли на Україну, щоб слухати наші пісні, перекладати їх на пташину мову і нести в далеку Індію. Саме у нас вони висиджують пташенят, щоб від самого народження вони чули найкращі у світі  пісні.

 

 Пісня — душа народу                                                

Яке це диво — українська народна пісня! Кого тільки не полонила її вічна краса. Українська пісня — то живий скарб, що йде від покоління до покоління, несучи радість чи смуток, чаруючи людську душу, даючи їй силу й натхнення. Любов до рідного краю, мови починається з колисаночки. В ній — материнська ласка і любов, світ добра, краси, справедливості.

Минають віки, змінюються покоління, а народні пісні залишаються. Вони володіють чудовою здатністю полонити людське серце, допомагати в праці, оспівувати з радістю відпочинок, тамувати душевний біль. Земля наша українська така співуча, що не тільки кожне село, а й вулиця мала свої пісні.

 

Хто знає українські пісні? 

 

Земля - найбільше багатство .

 

А хто знає, яке найбільше багатство України? Ні, це не золото та діаманти. Наші предки її найбільше цінували? Вони говорили, що найбільше багатство у нас під ногами. Про що йшла мова? ( про землю).

В Україні найродючіші грунти- чорноземи. Вони цінуються на вагу золота.

 

А зараз перевіримо, як Ви уважно слухали і запам’ятали символи України. Я прочитаю вірш, а Ви порахуєте, скільки народних символів у ньому заховано?

 

Що таке Батьківщина?

За віконцем калина,

Тиха казка бабусі,

Ніжна пісня матусі,

Дужі руки у тата,

Під тополями хата.

Під вербою криниця,

Серед лугу лелека,

І діброва далека.

 

Вчитель: Ви-майбутнє України. Своїми знаннями, своєю працею, своїми досягненнями Ви будете прославляти Україну. Тож будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю так, як заповідав великий Тарас, бережіть волю і незалежність України, поважайте свій народ і його мелодійну мову. Пам'ятайте, що патріотизм-це звичайний стан повсякденного життя людини, який виявляється не тільки в надзвичайних ситуаціях. Будьте патріотами, любіть святині своєї держави, адже шанобливе трепетне ставлення до них є ознакою високої громадянської свідомості, національної гідності і, зрештою, культури людини.

 

 Любіть Україну,як сонце любіть,

Як вітер, і трави, і води…

В годину щасливу і в радості мить,

Любіть у годину негоди.

Любіть Україну у сні  й наяву.

Вишневу свою Україну,

Красу її, вічно живу і нову,

І мову її солов’їну.

Сценарій  родинного свята на тему: 

« Нехай у Вас і у нас все буде гаразд!»

 

 

1.Добрий день,наші дорогі гості, шановні батьки, бабусі!

2.Як добре,що ми всі сьогодні зібралися  тут , в нашому класі, адже саме тут Ваші діти проводять більшу частину дня!

1. Вас безперечно багато невідкладних справ,але залиште їх ось за цими дверима і присвятіть цю годину спілкуванню з нами –вашими дітьми.

 

2. І ще раз , добрий день ,друзі! Чи всі вже зібрались? Давайте перевіримо!

-Підніміть руки ті, чиє ім'я розпочинається на букву «В»

-А тепер підніміть руку чиє ім'я має найменшу кількість букв.( Юлія, Єгор)

- Підніміться ті, чиє ім'я має найбільшу кількість букв. ( Олександр(9), Володимир(9),

Владислав(9)

 

1. Ну що ж , здається всі тут! Тож розпочинаємо наше свято.

2. Для кожної дитини родина, сім'я  - це означає найближчі та найрідніші для них люди:

тато,мама, бабуся та дідусь, а ще маленькі братики та сестрички.

3. У кожній сім'ї є свої традиції, родинні свята, обереги. Хотілося, щоб ви сьогодні поділилися з нами своїми секретами. ( Родини повинні принести якусь річ, яка має особливе значення в їх сім'ї)

4. Я підготувала для Вас конкурсно-розважальну програму, в якій прийматимуть участь всі члени родини: тата,мами, бабусі, і звичайно ж діти..

 

1. Уявіть собі, діти, Ваші батьки теж колись були учнями, ходили до школи , вчили уроки. отримували двійки і п’ятірки. Тож давайте повернемо їх в минуле і проведемо для них імпровізовані уроки за вашим розкладом.

 

Перший урок.  Українська мова.

1 команда: мами і діти складають прислів’я про тата.

2 команда: тата і діти складають прислів’я про маму.

 

Другий урок. Українська література.

Шановні батьки, Ви читали своїм дітям казки? А яка   улюблена казка Вашої дитини?

Завдання:

1. Пригадайте, яку пісню співав колобок? ( я по коробу метений, на яйцях спечений, я від баби втік, я від діда втік , так і від тебе втечу.)

2. Що співала коза-дереза, сидячи в зайчиковій хатці? ( Я-коза-дереза, півбока луплена, за три копи куплена. Тупу-тупу ногами,сколю тебе рогами, ніжками затопчу,хвостиком замету, тут тобі й смерть.)

3. Яку пісню співав Івасик-Телесик, сидячи на дереві? ( Гуси,гуси,гусенята, візьміть мене на крилята,та понесіть до батенька. А в батенька їсти й пити. Ще й хороше походити.)

4. Хто ховався в рукавичці?

5. Хто рвав на городі ріпку? Як їх було звати?( Дід Андрушка, баба Марушка, внучка Мінка, собачка Фінка, кицька Варварка, мишка Сіроманка)

 

Третій урок. Образотворчого мистецтва.

Зробити малюнок на тему « Наша сім'я», але малювати треба одночасно , при цьому тато малює маму, мама –дитину, а дитина –тата.

 

 

Четвертий урок. Математика

На листочках написані цифри, які дуже важливі для деяких членів сім'ї . Спробуйте відгадати, що означають ці цифри. ( дні народження дітей, день народження України. Перший день навчання в школі)

Завдання.:

1. Бігло 4 мишки. Одна з них потрапила до мишоловки. Скільки звірків залишилось?

2.Що буде з козою якщо їй мине 3 роки?

3.У батька 6 синів, кожен син має сестру. Скільки в сім'ї дітей7

4. На одній руці 5 пальців, на двох -10. а на десяти руках скільки? ( 50)

5. Хто може назвати 5 днів підряд, не називаючи ні числа, ні цих днів7

 

П'ятий урок. Світова література.

Чи читаєте Ви книги? Яку останню книгу Ви прочитали? Яку книгу читає Ваша дитина?

Пригадайте, який дитячий віршик Ви пам'ятаєте? Розкажіть.

 

Шостий урок. Фізкультура.

Завдання:

1.  Створити сімейний поїзд ( тато, мама і дитина) , визначити машиніста, подолати на швидкість відстань.

2. Хто довше простоїть на одній нозі?

 

Сьомий урок.  Музика.

Діти, чи співали Вам мами колискові? Хто пам’ятає яку? А яка улюблена татова пісня?

Влаштуємо пісенний батл. Діти проти батьків.

А зараз потанцюємо. Хто з батьків вміє танцювати вальс? А хто вміє танцювати хіп-хоп?.

 

Вед. Ну ось і все, уроки закінчились, але розваги продовжуються.

Після закінчення уроків Ви повертаєтесь додому, до своєї сім'ї, до тата і мами.

А як Ви звертаєтесь до мами? А як тато звертається до мами?

А як мама називає тата?

 

Вед. Ваша сім'я буде гарною,великою, дружною, якщо Ви будете любити один одного, говорити лагідні слова, допомагати і берегти один одного.

 ( звучить вірш « Мамині руки»)

Конкурс « Впізнай мамині руки» ( мами і діти)

Конкурс « Впізнай дружину» ( мами і тата)

 

Вед. Дорогі діти, ваші батьки люблять вас, вони працюють, щоб у вас був достаток, щоб у вас були солодощі, одяг, взуття, розваги. Тому Ви повинні бути вдячні своїм батькам. допомагати їм, говорити лагідні слова, не засмучувати своїми вчинками.

 

Конкурс « Хата на тата» (Тато з сином повинні приготувати борщ.( продукти  прикріпляють на магнітну дошку у правильній послідовності)

 

Вед. На нашому святі присутні бабусі. Подивіться в бабусині очі. Які вони щирі! В них стільки добра і любові, Кажуть, що бабусі більше люблять своїх онуків, ніж власних дітей.

Це дійсно так, вони безмежно вас люблять, а чи ви їх любите?

 ( діти читають вірші про бабусю)

 

Конкурс для бабусь і внуків.

Запитання для внуків:

1. Ви любите свою бабусю?

2. Ви часто буваєте у неї?

3. Коли день народження у бабусі?

4. Як бабусю по-батькові?

5. Які очі у бабусі?

6. Скільки років бабусі?

 

 Запитання для бабусі:

1.Яка улюблена казка внучки?

2. Яка улюблена страва , приготована вами їй до вподоби ?

3. Що внучка Вам допомагає?

 

Вед. Всі конкурси та змагання закінчилися, родинне світо підходить до кінця. Мені пригадалися такі слова : Слабка сім'я-погана слава, міцна сім'я- міцна держава!». Я думаю наша держава може пишатися нашими сім'ями, ви сьогодні це довели.

А зараз прийміть останнє слово від дітей.

 

1. Є у нашій мові прекрасні звертання,

    Добрі, і щирі, чудові слова.

    Тими словами усяк без вагання.,

     Маму найкращу свою назива.

 

2. Мамо, матусенько, мамочко,ненько,

    Матінко, сміх твій ніжний ловлю.

    Мамонько рідна, моя дорогенька.

    Я над усе тебе в світі люблю!

 

3. Я і до тата умію звертатись,

    Хочу в словах передати тепло.

    Щоб мій татусь міг частіше всміхатись

    І щоб в душі його серце цвіло!

 

4. Татку, татусеньку, таточку, тату.

    Кращого в світі немає навкруг!

    Татоньку, хочу тебе обійняти-

    Ти мій порадник, заступник і друг!

 

5. Я й до бабусі з любов'ю звертаюсь:

    Бабцю,бабуню,бабусю моя1

    І до бабусиних рук притуляюсь,

    Так відчуваю в них лагідність я.

 

6. Я і до діда іду по науку:

    Діду, дідуню,навчи в світі жить!

    Він на голівку мою кладе руку,

    Голос сріблястим струмочком біжить.

 

7. Слово чарівне! Яка в ньому сила!

    Скажеш з любов'ю, і радість росте!

    Слово ласкаве породжує крила.

    Ви не забудьте ніколи про це.

 

 

8. Донечко, синку, сестрице,братусю-

    Дружна, велика, весела сім'я!

    Таточку, мамочко, бабцю,дідусю.

    Мій оберіг – це родина моя!

 

Вед. До побачення гостям,

        Хай всміхнеться щастя Вам?

        Зичу друзів Вам багато!

        Зичу радісного свята,

        На здоров'я, щастя, вроду

        Гідну Вашого роду

        І нашого славного народу!

        ( звучить пісня Ваенги)

 

 

 

     Святкова програма 

" Осінні посиденьки"

    Сценарій свята

"Осінні посиденьки"

 Значення кольорів

 Ігрова програма

 Виховна година

 СТОП булінг!

 "Якщо ти байдужий до страждань інших, значить ти не вартий називатися людиною."                                                        ( Сааді)

Мета: формувати в учнів нетерпимість до проявів агресії, розвивати співчутливе ставлення до жертв насилля, практикувати навички надання і отримання допомоги

Обладнання та матеріали: презентація  СТОП булінг!», відеофрагменти « Шкільні знущання», « Шкільна травля», « Камінь, ножиці, папір», картки, смайлики, рекомендації.

Епіграф: « Якщо ти байдужий до страждань інших, ти не заслуговуєш   називатися людиною»  ( Сааді)

1.Вчитель: Давайте розпочнемо наше спілкування з обговорення метафори.

Одного разу вчителька вирішила пояснити дітям, чому не можна ображати інших. Ось що вона їм розповіла. –«Перед початком уроку я купила в магазині 2 яблука. Вони були майже однакові за кольором і за розмірами. На початку класної години  я запитала у дітей: «Чим відрізняються ці яблука?». Вони лише знизали плечами, адже суттєвої різниці між ними не було. Тоді я взяла одне яблуко і, звертаючись до нього сказала: « Ти таке погане, просто огидне яблуко!» -  і кинула його на підлогу. Учні подивилися  на мене як на божевільну. Я підняла яблуко і запропонувала одному з учнів: « Знайди в цьому яблукі щось погане, скажи про це і теж кинь його на підлогу». Учень слухняно виконав прохання. Я запропонувала зробити те саме іншим дітям.   Учні  легко знаходили в яблукі якісь недоліки: « Мені не подобається твій хвостик!», « У тебе противна шкірка!»- казали вони і щоразу кидали яблуко на підлогу. Коли фрукт повернувся до мене, я ще раз запитала, чи бачать діти якусь різницю між цим яблуком і тим, що увесь час лежало на столі. Вони знову не знали, що відповісти, адже попри  те, що ми добряче « познущалися» над яблуком, значних ушкоджень у нього не було. Тоді я розрізала обидва яблука. Те, що лежало на столі, всередині було білим, а друге- коричневим, вкритим « синцями» від ударів об підлогу. Я сказала : « Діти,  але це ж ми його таким зробили! Це ж наша провина!» У класі запала мертва тиша. Я продовжила: « Те ж саме відбувається і з людьми, яких ми ображаємо чи обзиваємо. Зовні ми не бачимо, як це на них позначається, але ми завдаємо їм величезну кількість внутрішніх ран!».

Запитання для обговорення:                                                                                         

  1. Як почуваються ті, кого обзивають і цькують однолітки?

  2. Як це позначається на їх навчанні?

  3. Що вони думають про тих, хто їх ображає?

  4. Чому деякі люди ображають інших?

     ( перегляд відео« Шкільна травля»)​

   2. Поняття булінгу та його видів. ( перегляд презентації " Стоп булінг" , слайд 1-8)

​    

      Булінг -це форма психічного насильства у вигляді травлі, бойкоту, насмішок, дезінформації, псування особистих речей,                     фізичної розправи.

     Види булінгу: шкільний булінг, булінг на роботі.

     Основні форми шкільного булінгу: 1-фізичний булінг; 2- соціальний булінг; 3-психологічний булінг;

 

    3. Робота в групах " Булінг чи дружнє піддражнювання?"

     ( використовуються смайлики- сумні та веселі)

 

  1. Ви з другом ідете до класу. « Повзи швидше, черепахо, а то запізнимося».

  2. Однокласник, дивлячись на твої нові штани, каже з посмішкою: « Де ти їх взяла? На смітнику знайшла, чи що?»

  3. Ти виграв у свого брата в комп'ютерну гру. І він каже: « Ну все, ти пропав. Я тебе вб'ю!»

  4. Однокласник намалював на дошці твій портрет з ріжками на голові. Всі сміються.

  5. Ти добре вивчив урок. Після відповіді вчитель тебе похвалив. Однокласник зло прошепотів: « Ну, що вискочка, задоволений!»

  6. У тебе зіпсувався зір і ти почала носити окуляри. Сусідка по парті сказала, що вони так по-дурному виглядають, а однокласник голосно назвав мене « чотириока!»

  7. Ти обідаєш в шкільній їдальні. До тебе підходить однокласник, якого ти не любиш і говорить: « А ти не лопнеш, жиртрест!»

  8. Ти кумедно танцюєш, щоб розсмішити друзів. Всі нарешті сміються, тобі теж смішно.

  9. Однокласник, який підійшов до тебе, раптово закриває носа і голосно говорить: « Від тебе воняє, як від скунса». Всі в класі сміються.

  10. Ти у друга в гостях. На десерт подають шоколадний пудинг. Друг знає, що ти обожнюєш шоколад, тому говорить: « Налітай швидше, а то з нами сьогодні шоколадний монстр!»

  11. Ти з однокласниками граєш в баскетбол. Коли ти втретє не закидаєш м'яч в корзину, один з них каже: « Ну ти і мазило!» І всі сміються.

  12. Ти виконала пісню на конкурсі талантів, після виступу твій однокласник сказав: « Ти завивала, як собака на Місяць.» Тобі стало сумно.

 

   5. Вчитель. Давайте розглянемо соціальну структуру булінга: переслідувач(булер) ; жертва ; спостерігач;

       ( перегляд презентації , слайд 9-14)

          (Перегляд відео « Шкільні знущання»)

   6. Дослідження поширення булінгу в школі. ( слайд 15-19)

 

   7. Мозковий штурм «До кого звертатися у разі булінгу?»

Вчитель: Ми знаємо, що робити і до кого звертатись, якщо раптом заболить зуб чи захворіємо на грип.А до кого можна звернутись, якщо ви стали свідком або жертвою булінгу?

Варіанти відповідей: ( на дошці)

  • Батьки;

  • Старший брат або сестра;

  • Друзі;

  • Класний керівник;

  • Директор школи;

  • Шкільний психолог;

  • Поліція;

  • «гаряча лінія» телефону довіри.

( Учням роздаються наліпки  і пропонується визначити до кого вони звернулися б в першу чергу за допомогою і наклеїти туди наліпку) Це дає можливість відстежити ступінь довіри учнів до дорослих , вчителів та рідних.

Вчитель: Не слід соромитися зізнатися іншим, що ви стали жертвою або свідком булінгу. Найкраще сказати про це дорослим, яким ви довіряєте. Пам'ятайте, що коли кривдника не зупинити, можуть  постраждати інші діти.

    9. Гра « Камінь, ножиці, папір!

(Перегляд відео « Камінь, ножиці, папір!»)

Запитання для обговорення:

  1. Як почувався Папірець, коли вперше прийшов до школи?

  2. Що він відчув, коли побачив такі ж папірці, як він?

  3. Як його зустріли папірці?

  4. Хто допоміг малому Папірцю? Як він це зробив?

  5. Що побачили Папірець і Ножиці, коли йшли зі школи?

  6. Що зробили Ножиці?

  7. Хто допоміг Камінчику захиститися від кривдників?

  8. Що Камінчик зробив для Ножиць?

  9. Який висновок можна зробити з цієї історії.                                                                                                                                               10.Вправа «Голосуй ногами» 

( слайд презентації 8-23)

1.        Розкладіть картки «Міф» та «Факт» в різних місцях класу так, щоб між ними не було столів та стільців.

2.        Зачитайте твердження та запропонуйте учням зайняти позицію відповідно до їхнього ставлення.

3.        Запропонуйте 1-2 бажаючим пояснити свою позицію.

4.        Після цього зачитайте правильну відповідь.

ТВЕРДЖЕННЯ

1.        У булінгу та кібербулінгу немає нічого серйозного. Це просто піддразнювання.

2.        Якщо над кимось знущаються, він сам винен у цьому.

3.        Дехто з тих, над ким знущалися, може почати ображати інших.

4.        Якщо ти бачиш, що з когось знущаються, найкраще вдати, ніби ти нічого не помічаєш.

5.        Не варто використовувати назви міст, імена, номери телефонів та дату народження  у якості надійних паролів.

6.        Якщо ви збираєтесь поширити інформацію, фотографії своїх знайомих, не потрібно запитувати їх дозвіл на це.

7.        Все, що ви публікуєте онлайн, може бути розповсюджене набагато ширше.

ВІДПОВІДІ

1.        Міф.  Жертви булінгу переживають тяжкі емоції – почуття приниження та сором, страх, розпач і злість. Інколи така ситуація може нанести людині непоправної шкоди.

2.        Міф. Ні з кого не можна знущатися! Кривдник несе повну відповідальність за свої дії.

3.        Факт. На жаль, деякі люди, котрі зазнавали приниження, потім так само зганяють свою злість на інших.

4.        Міф. Не існує поняття «невинний спостерігач». Якщо ти бачиш, що над кимось знущаються, і нічого нікому про це не кажеш, то не вирішуєш проблеми, а певною мірою стаєш співучасником булінгу. Ви можете: 1) виступити проти булера (дати йому зрозуміти, що такі його дії оцінюються вами негативно),  2) підтримати жертву (особисто чи в публічному віртуальному просторі висловити думку про те, що кібер-булінг – це погано; цим Ви надаєте емоційну підтримку, так необхідну жертві), 3) повідомити близьким дорослим та адміністрації сайту про факт некоректної поведінки в Інтернеті.

5.        Факт. Існують спеціальні програми-відмички, які послідовно перебирають всі слова у словнику та цифри, і таким чином можуть розкрити простий пароль.

6.        Міф. Обов’язково спершу спитайте їх дозволу. Можливо, комусь буде неприємно, що ви поширили про нього інформацію.

7.        Факт.  Практично кожен користувач може роздрукувати собі ваші фотографії, відео, та інші ваші приватні дані. Не забувайте про налаштування конфіденційності: обмежте читацьку аудиторію своїми друзями. Втім, майте на увазі, що вони можуть переслати вашу інформацію іншим користувачам.

10. Читання та обговорення притчі .

Один дуже старий мудрець навчав групу учнів і наставляв на шлях істинний. Він навчав їх мудрості і бойового мистецтва. Якось на заняття прийшов жорстокий і невихований воїн. Він полюбляв провокувати людей на сварки і бійки. Ось і цього разу він вигукнув кілька образливих фраз на адресу вчителя. І застиг у чеканні відповіді.

Та мудрець продовжив урок, не звернувши жодної уваги на ці фрази. Ще раз кинув слова образи воїн. Але вчитель був незворушний і нічого не відповів.     Це повторювалося ще двічі. Боєць розлютився і вийшов із залу. Учні, які весь цей час зацікавлено спостерігали за подіями, запитали:  – Учителю, чому ви не викликали його на бій? Як ви могли терпіти його образи? Мудрець мовив: – Уявіть, що вам дарують подарунок, а ви не приймаєте його. Скажіть, кому він у результаті залишиться ? – Тій людині, котра хотіла його подарувати, – не замислюючись відповіли учні. – Точнісінько так само і в цій ситуації зі злістю й образами. Доки ви їх не приймете, вони належать тому, хто їх приніс.

Запитання для обговорення:

  • Як ця притча може допомогти в ситуації  булінгу чи кібербулінгу?

     Як можна зупинити булінг? ( перегляд відео « Історія про Кеті Перрі»)

Вчитель пропонує рекомендації учням, які допоможуть їм уникнути булінгу.

Потім учні разом викладають по буквах « СТОП БУЛІНГ!»

 

 

Домашнє завдання.

Прочитай ситуацію та напиши листа підтримки для дівчинки.

 

Алла дуже не любила перерви. На уроках її ніхто не чіпав, вчилася вона добре. А ось на перервах... Завжди знаходився хтось, кому не терпілося їй якось дошкулити. Хтось скаже образливі слова, хтось смикне за волосся. Раніше Алла вчилася в іншій школі і там все було інакше. У неї були друзі, навколо все було своїм, звичним і рідним. Але сім'я переїхала в інше місто і школу довелося змінити.

У новій школі Алла відчувала себе дуже пригніченою, чужою і нікому не потрібною. Та ще й у класі знайшовся жартівник, який підняв її на сміх через те, що вона часто сумує. «Царівна-Несміяна до нас прийшла!» - глузував він. Також Аллі постійно надходили образливі смс-повідомлення з невідомих номерів телефону, а у соціальних мережах вона стала отримувати анонімні погрози та образи.

Аллі було так погано і самотньо, що вона стала вважати, що у неї більше ніколи не буде друзів. Вона ні з ким не намагалася подружитися, не спілкувалася з однокласниками на перервах і, взагалі, намагалася бути непомітною. Як на зло, надовго захворіла класний керівник, майже щодня її замінювали різні вчителі. Тому проблеми дівчинки ніхто не помічав.

  Презентація

" Стоп булінг"

bottom of page